Veilingnieuws zo. 24 sept.: timed online veiling Veilinghuis Peerdeman met portretjes Van Heemskerck van Beest, uniek bord Stadhouder Willem V en kavels Six van Hillegom

Afb. 1 en 2. Links lotnummer 374 met mr. Jan Anthony van Heemskerck van Beest (1744-1795) en rechts lotnummer 370 met dezelfde persoon met tweemaal zijn echtgenote Catharina Margaretha Flament (1739-1790). Foto’s met hartelijke dank aan Veilinghuis Peerdeman in Utrecht.

Op zondag 24 september loopt er een timed online veiling af bij Veilinghuis Peerdeman in Utrecht met kunst, antiek, design en sieraden, met daaronder kavels uit de families Van Heemskerck van Beest, Six van Hillegom en een uniek bord van het Chine de commande servies van Stadhouder Willem V. Lees het verhaal hieronder en kijk voor de online catalogi van Veilinghuis Peerdeman in Utrecht op https://veilinghuispeerdeman.nl/main.php?mode=catalogselect

Lotnummers 370 en 374 betreffen portretjes uit de familie Van Heemskerck van Beest. Deze oude regentenfamilie uit Delft heeft een stamvader die in 1420 vermeld werd met de familienaam Van Beest. Op basis van een niet bewezen afstamming uit het riddermatige geslacht Van Heemskerck werd in de 17e eeuw de naam Heemskerck toegevoegd. In 1815 werd een nakomeling in de Nederlandse adel verheven.

De afgebeelde mr. Jan Anthony van Heemskerck van Beest (1744-1795) werd geboren als zoon van Pieter Jansz van Heemskerck van Beest en Jacoba Elisabeth van Doorn (zijn grootvader staat als generatie X in de stamreeks in het NA 1994 p. 353). Hij huwde in 1766 Catharina Margaretha Flament (1739-1790), die een dochter was van Christophel Flament en Sara du Toict. Mr. Jan Anthony werd ontvanger van de 100-ste penning en extra-ordinaris consenten in Delft en was daarnaast in de jaren 1772-1787 Veertigraad, weesmeester (1776) en schepen (1780).

Lotnummer 370 wordt getaxeerd op 200-300 euro en lotnummer 374 op 100-150 euro.

Afb. 3. Een warmwaterbord uit het unieke Chine de commande servies van Stadhouder Willem V en Wilhelmina van Pruisen. Foto met hartelijke dank aan Veilinghuis Peerdeman in Utrecht.

Lotnummer 167 betreft een Chinees porseleinen Chine de commande warmwaterbord met centraal de gekroonde wapens van prins Willem V en prinses Wilhelmina van Pruisen, geflankeerd door een staande leeuw en een wildeman, geplaatst op een paarse wolk, Qianlong. Dit bord is een onderdeel van een uitgebreid servies dat in 1791 aan de stadhouder en zijn vrouw cadeau is gedaan door de VOC-functionaris Ulrich Gualtherus Hemmingson, hoofd van de Nederlandse factorij in Kanton.

Het bord wordt getaxeerd op 1200-1600 euro.

Lotnummer 5166 betreft babykleding, waaronder een doopjurkje uit de 19e eeuw. Als herkomst wordt opgegeven: collectie jonkheer Six van Hillegom. Wie in de online catalogus zoekt op ‘Six’ komt meer kavels uit deze collectie tegen.

De babykleding wordt getaxeerd op 30-50 euro.

Afb. 4. Babykleding uit de collectie van jonkheer Six van Hillegom – één van meerdere kavels uit deze collectie op deze veiling. Foto met hartelijke dank aan Veilinghuis Peerdeman in Utrecht.